Proč nezakazovat herny

13. 04. 2016 7:50:35
Každá mince má svůj rub i líc. Platí to i o hernách a kasínech, přestože se nám neomarxističtí aktivisté z různých zpolitizovaných neziskovek snaží prostřednictvím mainstreamových médií nakukat, že jsou čistým zlem.

Zneužívají skutečnosti, že většina lidí nikdy v žádné herně nebyla, a tak lze tyto podniky snadno prezentovat jako jako doupata lotrovská a semeniště kriminality a závislostí. Málokdo se na vlastní oči přesvědčil, že provozní řád je v kasínech i hernách mnohem tvrdší než ve většině restaurací, pivnic a diskoték. Netolerují se osoby podnapilé, pod vlivem psychotropních látek, mladiství a provozovny jsou pod stálým kamerovým dozorem, kterému se kriminální živly vyhýbají jako čert kříži.
To však jen na okraj, neboť negativa jsou dostatečně známa, dokonce jsou účelově dle potřeby zveličována. Ovšem pouze u legálních podniků je lze eliminovat. Včetně prevence případného vzniku závislosti. Žádný legální provozovatel nemá sebemenší zájem na tom, aby v jeho provozovně k jakýmkoli sociálně patologickým jevům docházelo.

Vůbec se však již nehovoří o pozitivech, která samotná existence heren a kasín přináší. A ony bezesporu existují.
Občas se sice někdo zmíní o tom, že z jejich provozu plynou nemalé prostředky do obecních a státních rozpočtů a zaměstnávají několik desítek tisíc lidí, kteří se po jejich likvidaci ocitnou bez práce a na sociálních dávkách. Ale to není zdaleka všechno.
V jedné ze zmanipulovaných studií bylo řečeno, že na provozu heren nejsou závislá žádná jiná podnikatelská odvětví. Což je naprostý nesmysl. Především pro majitele nemovitostí je příjem z platby nájemného životně důležitý. Zvlášť v době, kdy mnohem víc podniků a živností zaniká než vzniká. Pohádkám aktivistů, že v místech po zaniklých hernách se okamžitě objeví bohulibější podnikatelské aktivity, nevěří snad už ani oni sami. Ve všech městech nabídka volných nebytových prostor převyšuje poptávku.
Není ani zanedbatelné, že herny a kasína odebírají energie, vodu a další služby, poskytují práci bezpečnostním agenturám, účetním, při renovacích potřebují místní řemeslníky, nakupují nápoje, kávu, cigarety a drobné občerstvení.
Herny i kasína tu jsou však od toho, aby lidem nabídly zábavu a rozptýlení. Nic jiného za tím nehledejme. A většina návštěvníků těchto podniků to také tak chápe a akceptuje, že za svou zábavu zaplatí. Stejně jako v kině, na poutích, při sportu či turistice. Případnou výhru bere pouze jako bonus. Jen hlupák může považovat hru za cestu ke zbohatnutí. Faktem však je, že výhra na hracím automatu je mnohonásobně vyšší, než v jakékoli číselné loterii.
Především herny plní ještě jednu nezanedbatelnou funkci - obzvlášť ve větších městech.Jsou to jediné podniky, které doposud mají otevřeno non-stop. (Což by mělo být podle nového zákona zakázáno.)
Ale do většiny heren lidé mohou přijít jen tak na kafe, na pivo, na drink..., posedět s přáteli po odpolední či noční směně, aniž by hráli. V noci do těchto nonstopáčů přicházejí i lidé, kteří se dostali do složitých životních situací, nemohou spát, hledají společnost a potřebují se někomu vykecat. Pro něj je i ta neznámá barmanka z herny důležitá, protože jej vyslechne. Za léta strávená v hernách jsem vyslechla tolik příběhů, že by to vydalo na celou knihu. V nepřetržitě otevřených hernách občas lidé mohou přečkat část noci, když jim ujede poslední vlak či autobus. Najdou v nich pomoc i lidé v nouzi. Mnohdy si právě obsluha barů v noci všimne trestné činnosti v okolí a včas přivolá policii. Bezpečnostní situace ve městech se uzavřením heren nezlepší. Naopak!
Evidentní snaha násilně zlikvidovat herny a odklonit hráče na internet, kde budou moct hrát bez časového omezení kdykoli a kdekoli, postrádá veškerou logiku.
Mně osobně připomíná komunistické znárodňování - bezohledně a bez nároku na odškodnění za zmařené investice legálních provozovatelů. Dokonce ještě hůř - komunisté okradli "pouze" podnikatele. Zaměstnancům práce zůstala.

Autor: Jarmila Novotná | středa 13.4.2016 7:50 | karma článku: 17.67 | přečteno: 479x

Další články blogera

Tato rubrika neobsahuje žádné články...

Další články z rubriky Hyde park

Zdeněk Bárta

Jak moc lidi Babiš pobláznil? Bude další hladovka...?

Ve svém posledním blogu,který se nyní větrá v Hyde Parku jsem se zamýšlel nad tím, kam až obhajoba politika může některé zcela zaslepené lidi dostat. I za zloděje a lháře jsou někteří ochotni držet hladovku. Bude se to opakovat?

7.6.2019 v 17:31 | Karma článku: 20.62 | Přečteno: 596 | Diskuse

Zdeněk Bárta

Bude paní Beata držet hladovka za Andreje stejně jako za Davida ?

Obdivovatelka vraha Guevary a kubánské revoluce má na správné chlapy opravdu čich. Vášnivě zde obhajuje Davida Ratha, Miloše Zemana i Andreje Babiše a nemá ani problém poskytnout jim své tělo.Tedy lépe řečeno část těla - žaludek.

7.6.2019 v 12:34 | Karma článku: 22.75 | Přečteno: 541 | Diskuse

Karel Trčálek

Zruší diskuzi pod články po panu Nožičkovi i pan Petřík?

Pan Nožička zrušil, nejspíše po vzoru pana Čermáka či Hanniga, diskuzi pod svými články. O tomtéž, dle svých vlastních slov, uvažuje i pan Petřík. Pokud se tak skutečně stane, budou mít nejspíše banderovci a rusofobové utrum

5.6.2019 v 18:56 | Karma článku: 15.76 | Přečteno: 258 | Diskuse

Karol Wild

Dvojí Evropa nyní mezi Českem a Slovenskem

Když má někdo zdravotní potíže toho rázu, že má průkazku ZTP nebo ZTP/P nebo jiná vážná zdravotní omezení, má nárok na takzvaný euroklíč, kterým si odemkne WC kdekoliv v Evropě.

5.6.2019 v 18:48 | Karma článku: 3.55 | Přečteno: 81 | Diskuse

Jaroslav Filip

Jakou cestou se vydáme ?

Demonstrace proti Babišově vládě je organizována jako přes kopírák podle listopadových událostí roku 1989. Tenkrát šlo o to, přejít na demokratické principy vedení státu, o svobodné volby. O co jde nyní? O protest bez programu ?

5.6.2019 v 10:19 | Karma článku: 7.04 | Přečteno: 80 | Diskuse
Počet článků 24 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 629
Jarmila Novotná

Najdete na iDNES.cz