Regulace hazardu v Praze nebo politický taneček?

2. 12. 2015 12:12:30
Působení Adriany Krnáčové na postu pražské primátorky je mírně řečeno problematické od samého počátku. Kladně by se dalo hodnotit leda to, že občas doopravdy pobavila.

Přiznejme si, rozesmát někoho v dnešní době není až tak jednoduché. Jenže úlohou primátora asi nebude role hlavního komika v sebezábavnější frašce. Nelze se tedy divit, že opozice se již delší čas o odvolání Krnáčové snaží. Neúspěšně. Přestože se zdá, že i koaličním partnerům hnutí ANO by se změna ve vedení magistrátu více než zamlouvala. Možná i mnoha jeho členům. Jenže co si budeme namlouvat - on je zatracený rozdíl být uvolněným radním nebo pouhým opozičním zastupitelem.

Naskytla se však snad neopakovatelná příležitost při projednávání nové vyhlášky o "regulaci hazardu". Bratrstvo Zelené kočičí pracky mělo s paní Krnáčovou nevyřízené účty za mladého Stropnického. Návrh, který primátorka předkládala, byl méně represivní, než by si neomarxisté přáli, přestože měla být zrušena téměř stovka legálních pražských podniků. A když pan zastupitel Mirovský (SZ) začal obcházet jednotlivé kluby zastupitelů, zavětřila opozice šanci na možnost zbavit se všeobecně neoblíbené političky a definitivně rozbít nefungující koalici. Navíc jí svitla i naděje dostat se v Praze k moci a hnutí ANO poslat do opozice. Jaká záminka je k tomu příhodnější, než "boj s hazardem"? Zvlášť, když vlivem mnohaleté mediální masáže je názor veřejnosti na existenci heren jednoznačně negativní a tyto podniky dostaly nálepku doupěte lotrovského či chýše jedové. Co na tom, že nezaslouženě?
Čtvrteční jednání podle toho i vypadalo. Když pomineme záhadné časové smyčky, kdy se dle potřeby prolínalo desáté zasedání s jedenáctým, diskutovalo se mnohem víc a horečněji v kuloárech než v jednací síni. Těžko o říct o čem, ale o problematice hazardu to zcela určitě nebylo. Spíš se zdálo, že se snaží upéct budoucí možné koalice. Při veřejném jednání o podobě nové vyhlášky si zastupitelé vystačili citacemi z vybraných spisů Matěje Hollana a neskrývanými narážkami na možnou zkorumpovanost primátorky hazardem. Docela legrační představa!
Naopak velmi dojemné bylo vystoupení starosty Prahy 4, který citoval z dopisů občanů a šest let staré zprávy BIS. Soudružka Semelová se pro změnu oháněla zmanipulovanou studií o celospolečenských nákladech spojených s hazardem a navíc náklady společnosti vydávala za náklady obce. Zastupitel Mgr.Manhart volal po rovném přístupu, všechny herny hodil do jednoho pytle a označil je za zdroj veškerého zla a rušení veřejného pořádku a vyzval k jejich plošnému zákazu. Zdatně mu v tom sekundoval pan Filip Humplík, který tvrdil, že mu nevadí kasína, ale jen ty herny s jednorukými bandity. Zřejmě nikdy v žádném kasínu ani herně nebyl, jinak by věděl, že v obou podnicích jsou provozovány v podstatě totožné stroje. Ještě přísnější redukci požadoval zastupitel Ing. Nacher, jemuž by se líbila absolutní nula, kdy by měla výjimku jen hotelová kasína a kasíno na letišti, aby se tam "normální smrtelník nedostal". (Co tím asi chtěl říct - že podle něj by si napříště směli zahrát jen bozi, nesmrtelní a politici?) Jedinou světlou výjimkou bylo krátké vystoupení Piráta Mikuláše Ferejčíka, který správně poznamenal, že viděl lepší herny než leckterá kasína. Ale všichni zastupitelé se unisono tvářili, jakoby v životě neslyšeli o internetových kasínech, který si v podstatě každý nosí s sebou v kapse,o černých hernách či dokonce o chystaném novém zákonu o loteriích, který sám o sobě bude pro většinu kamenných heren a kasín likvidační. Ono to totiž vůbec nebylo podstatné a o hazard ve skutečnosti vůbec nešlo. O ten šlo jen panu Mirovskému a jeho partičce.
Celým jednáním se však táhlo nosné téma: Krnáčová by měla odstoupit nebo být odvolána, pokud nebude schválen její návrh, ale nějaký jiný - přísnější.
A tak se také stalo. Byl schválen plošný zákaz heren v celé Praze, bez ohledu na to, jestli jejich zákaz jednotlivé MČ požadovaly či nikoli. Nulové tolerance byly schváleny nově v Praze 5, 7 a 4. Přestože městská část Praha 4 absolutní zákaz nepožadovala, ale naopak její zastupitelé chtěli některé adresy mezi schválené přidat. Ovšem Zelený starosta Štěpánek je spokojený, jak to hezky s Mirovským zařídili.
Když však došlo na opozicí požadované hlasování o možnosti odvolat současnou primátorku, jelikož její návrh neprošel, udělalo na ně Bratrstvo zelené kočičí pracky dlouhý nos a jejich návrh nepodpořilo. Proč také? Oni už svého dosáhli a dokonce ještě víc, než očekávali.

Výsledek je takový, že Adriana Krnáčová škodí Praze dál.
V rámci údajné "kultivace herního prostředí" byla zakázána taková kasína, jako je třeba to v hotelu Panorama nebo jeden z nejluxusnějších podniků v zemi Casino Bonver i s jeho theatrem. K likvidaci je určena spousta heren, které striktně dodržovaly zákony - stejně jako ty, které na pravidla vždy kašlaly, ale úřadům to bylo jedno. (K zrušení takových podniků žádná vyhláška potřeba není.) Kde je potom nějaká spravedlnost?
Pokud zákazy nejsou vydávány důvodně a adresně, nýbrž plošně - nejedná se o žádnou regulaci, ale o politickou likvidaci skupiny živnostníků a podnikatelů. Pražský případ je o to smutnější, že se na něm podílí i rádoby pravicová ODS, která se tak jednoznačně připojila k frontě aktivního otravného dobra, která svým tažením proti hracím automatům svůj boj za lepší zítřky zahájila.

Autor: Jarmila Novotná | středa 2.12.2015 12:12 | karma článku: 9.16 | přečteno: 269x

Další články blogera

Tato rubrika neobsahuje žádné články...

Další články z rubriky Ostatní

Tomáš Králíček

Babiš je ještě nebezpečnější než Zeman, říká v knize Martin M. Šimečka

Stav, do kterého se dostala česká žurnalistika, je tou nejhorší zprávou o české společnosti, říká v knize Jsme jako oni novinář a spisovatel M. M. Šimečka. Odpovídá ale i na další témata o české a slovenské politice a společnosti.

20.6.2019 v 8:55 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 92 | Diskuse

Jiřina Poláková

Deprese? – starejte se o piraně.

Žiji v mužském světě – pracuji v mladém mužském kolektivu, doma na mě vždy čeká manžel, tři synové v pubertě a pes je kupodivu taky samec.

20.6.2019 v 7:34 | Karma článku: 10.46 | Přečteno: 132 | Diskuse

Jakub Beznoska

Nedělní demonstrace

Neděle se kvapem blíží a s ní i největší demonstrace v ČR v novodobých dějinách. Už zase. Organizátoři očekávají až 200 000 lidí. Kolik z nich bude opravdových demonstrantů, těžko odhadovat..

20.6.2019 v 5:49 | Karma článku: 32.98 | Přečteno: 743 | Diskuse

David Vlk

Tuhle zem už nám zase ukradli.

Tenhle stát už totiž nepatří malým obyčejným lidem. On je tenhle stát totiž asi už zase jen "Jejich."

19.6.2019 v 15:19 | Karma článku: 41.43 | Přečteno: 1999 | Diskuse

Beata Krusic

Spravedlivý údiv soudce Zelenky - ( kauza DR)

Aneb - divit by se konečně měla začít i česká veřejnost. Přesněji ti, kteří neustále vedou nemístné a urážlivé komentáře směrem k osobě MUDr. Davida Ratha.

19.6.2019 v 14:02 | Karma článku: 19.75 | Přečteno: 681 | Diskuse
Počet článků 24 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 629
Jarmila Novotná

Najdete na iDNES.cz