Co učiní MF ČR pro občany ohrožené ztrátou zaměstnání?

6. 01. 2015 1:18:42
Popřeje jim do roku 2015 humor a nadhled. Před Vánocemi byl na Půdě parlamentu ČR pořádán odborný seminář "Hazardování s hazardem", který se vztahoval k návrhu nového loterního zákona.Prý z časových důvodů byl na diskuzi vymezen jen velmi krátký čas a na mé dva dotazy se jej nedostalo.Proto jsem je zaslala písemně.

Odpověděl mi Mgr. Karel Blaha způsobem, který nemohu brát jinak, než-li jako výsměch všem zaměstnancům heren, kteří se právem obávají o svou práci. Takovéto lži a polopravdy může používat směrem k médiím a jimi zmanipulované laické veřejnosti, nikoli k lidem, kteří prostředí heren a kasín důvěrně znají z mnohaleté praxe.
Ostatně - posuďte sami.

Velmi milé a upřímné přání:

Vážená paní Novotná,

dovolte mi, abych Vám popřál klidné prožití vánočních svátků a do roku 2015 rovněž humor a nadhled a níže Vám zasílám odpovědi na dotazy k semináři „Hazardování s hazardem“

S úctou,

Mgr. Karel Blaha

ředitel odboru 34

Ministerstvo financí ČR

Státní dozor nad sázkovými hrami a loteriemi

(Pozn. Smyslu pro humor bude k dalšímu čtení potřeba hodně.)

Otázka č.1

MF tvrdí, že při tvorbě návrhu zákona vycházelo z nejrůznějších studií a analýz. Zajímalo by mě tedy, kolik lidí podle předpokladů přijde o práci?

Na říjnové konferenci, kde byl návrh zákona představen, pan Závodský zveřejnil svůj odhad - že to bude asi 2000 zaměstnanců. S tím ostře nesouhlasím.

Návrh nového zákona vymezuje místa, kde herny a kasína být nesmí: v historických centrech, v historických budovách a jejich blízkosti,v blízkosti škol, kostelů, úřadů, lékařských ordinací, v nákupních centrech... Sečteno a podtrženo: vlastně nikde! A když k tomu přičteme zákaz provozu THZ v podnicích se zvláštním režimem, což v mnoha případech bude pro tyto podniky likvidační, jsem si jistá, že ztráta pracovních míst bude mnohonásobně vyšší.

Ráda bych se tedy dozvěděla relevantní číslo, kolik lidí v důsledku restriktivního zákona přijde o práci a co pro ně vláda udělá? (Pro 1.600 havířů z Paskova se řešení našlo - a to jsou zaměstnanci neprosperujícího soukromého podniku.)

Odpověď Mgr.Blahy:

"V první řadě je nutno uvést, že s účinností zákona nedojde k zániku všech v současnosti povolených provozoven, neboť nový zákon počítá s doběhem stávajících povolení. S ohledem na tuto skutečnost tak budou mít pracovníci prostor a možnost aktivně hledat novou práci dříve, než dojde k uzavření dané provozovny. Za předpokladu, že vzdělanostní složení těchto pracovníků je pouze na úrovni základního vzdělání, kde je míra nezaměstnanosti nejvyšší – 22,8% - pak by uzavření 3000 heren s průměrně 2,6 zaměstnanými osobami vyústilo v nárůst nezaměstnanosti o cca 1800 osob. Nutno je také uvést, že poptávka ve službách, konkrétně tedy v pohostinství, která je obsluze v herně nejvíce podobné, je poměrně rozsáhlá. Co se týče otázky THZ v podnicích se zvláštním režimem je nutno míti na paměti, že celá řada těchto podniků, ve kterých jsou tato zařízení nejčastěji umístěna, nejsou primárně obchodně orientovány na provozování hazardních her. Je-li tomu však tak, tyto podniky nemají na trhu co dělat, neboť od primárního podnikání v oblasti hazardních her jsou zde herny a kasina. Pokud by v důsledku omezení zvláštního provozního režimu došlo k uzavření 5 % těchto zařízení, při průměrném počtu zaměstnaných fyzických osob v tomto sektoru (data ČSÚ za rok 2012) na jeden podnik – 2,6 osoby (zahrnující jak zaměstnance, tak majitele) by mohlo dojít ke krátkodobému zvýšení nezaměstnanosti o cca 300 osob."

(Pozn. Odkud vzal pan magistr předpoklad, že v hernách a kasínech pracují lidé se základním vzděláním? To stačí leda tak na místo protikorupčního poradce pana premiéra. A jak přišel na to, že práce v herně je podobná práci v pohostinství? Samozřejmě, že hodně bývalých servírek v hernách pracuje,ale ty nejlépe ví, jak diametrálně odlišná tato práce je.

A jak přišli úředníci MF na to, že na venkově po zákazu zvláštního režimu zkrachuje pouze 5% podniků?)

Otázka č.2

Pan Vobořil zdůraznil, že podíl on line sázek přes internet stoupá, zatímco VLT stagnují. (VHP klesají, ale ty mají být novým zákonem zakázány úplně, což považuji také za nesmysl.)

Jaký má pak tento návrh nového zákona vlastně smysl, když současně mají být legalizována internetová zahraniční kasína? Snaha o snížení dostupnosti hazardních her to tím pádem zcela jistě není.

Mně z toho bohužel vyplývá pouze jediný smysl: zlikvidovat většinu legálních kamenných heren a kasín a nezaujaté veřejnosti ukázat, jak MF konečně "zatočilo s hazardem". Ale ve skutečnosti hráčům přístup k hazardu usnadnit a těšit se na vyšší výnosy do státní pokladny. Bez ohledu na likvidaci českých podnikatelů a ztrátu tisíců pracovních míst.

Odpověď Mgr.Blahy:

V první řadě je nutno uvést, že v českém prostředí se hazardní hry na internetu již vyskytují, avšak ve velké míře mimo zákonnou regulaci, neboť tuto možnost provozování současný zákon plně neumožňoval. Účelem zákona není likvidace jakékoliv oblasti hazardních her na území České republiky, jak je neustále mylně prezentováno, ale legalizace hazardních her na internetu, kdy je bude možno nově regulovat, dozorovat a kontrolovat a poskytnou tak dostatečnou ochranu nejen samotným hráčům, ale i fiskálním zájmům. Nutno je také míti na paměti, že skupina hráčů, jež navštěvují tzv. „land-based“ provozovny, je zcela diametrálně odlišná od skupiny hráčů, kteří hrají hazardní hry na internetu. Hráči, kteří navštěvují „land-based“ provozovny představují skupiny s největším výskytem negativních jevů a dopadů, a to zejména v podobě patologické závislosti. Nutno je také poznamenat, že tato skupina je ve velké míře prezentována nižší vrstvou společnosti, tj. nezaměstnanými, méně přizpůsobivými občany, občany pobírající sociální dávky, občany páchajícími trestnou činnost, občany závislými na jiných omamných látkách či alkoholu, aj. Z uvedeného důvodu je tak nutno tuto „legální“ oblast regulovat v zájmu těchto hráčů, tedy v zájmu jejich zdraví a možností budoucího života.

(Pozn.Tady je "nutno uvést a nutno poznamenat", že je to celé lež jako věž. Toto nepovažuji za odpověď, ale za aktivistický blábol, k jehož čtení je "nutná" velká dávka smyslu pro humor nebo silný žaludek. )

Evidentně nás čeká veselý rok, chce-li i vláda s námi šprýmovat.

Autor: Jarmila Novotná | úterý 6.1.2015 1:18 | karma článku: 11.28 | přečteno: 764x

Další články blogera

Tato rubrika neobsahuje žádné články...

Další články z rubriky Ostatní

Tomáš Králíček

Babiš je ještě nebezpečnější než Zeman, říká v knize Martin M. Šimečka

Stav, do kterého se dostala česká žurnalistika, je tou nejhorší zprávou o české společnosti, říká v knize Jsme jako oni novinář a spisovatel M. M. Šimečka. Odpovídá ale i na další témata o české a slovenské politice a společnosti.

20.6.2019 v 8:55 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 92 | Diskuse

Jiřina Poláková

Deprese? – starejte se o piraně.

Žiji v mužském světě – pracuji v mladém mužském kolektivu, doma na mě vždy čeká manžel, tři synové v pubertě a pes je kupodivu taky samec.

20.6.2019 v 7:34 | Karma článku: 10.46 | Přečteno: 132 | Diskuse

Jakub Beznoska

Nedělní demonstrace

Neděle se kvapem blíží a s ní i největší demonstrace v ČR v novodobých dějinách. Už zase. Organizátoři očekávají až 200 000 lidí. Kolik z nich bude opravdových demonstrantů, těžko odhadovat..

20.6.2019 v 5:49 | Karma článku: 32.98 | Přečteno: 743 | Diskuse

David Vlk

Tuhle zem už nám zase ukradli.

Tenhle stát už totiž nepatří malým obyčejným lidem. On je tenhle stát totiž asi už zase jen "Jejich."

19.6.2019 v 15:19 | Karma článku: 41.43 | Přečteno: 1999 | Diskuse

Beata Krusic

Spravedlivý údiv soudce Zelenky - ( kauza DR)

Aneb - divit by se konečně měla začít i česká veřejnost. Přesněji ti, kteří neustále vedou nemístné a urážlivé komentáře směrem k osobě MUDr. Davida Ratha.

19.6.2019 v 14:02 | Karma článku: 19.75 | Přečteno: 681 | Diskuse
Počet článků 24 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 629
Jarmila Novotná

Najdete na iDNES.cz