O překvapeních v Jeseníku aneb jak zkrotit zbytečné emoce

29. 08. 2014 22:03:00
Byla jsem pozvána svými kolegy z loterních podniků na diskuzi o hracích automatech do Jeseníku. Moc jsem se tam těšila, už proto, že v nedalekém Šumperku jsem strávila svá školní a gymnaziální léta. Tam čas od času zavítám, ale přímo v Jeseníku a jeho okolí jsem dobrých třicet let nebyla. Jako v celé zemi se polorozpadlé horské usedlosti změnily v pečlivě udržovaná stavení, často upravené jako penziony. Samotný Jeseník bych ani nepoznala, jak zkrásněl. To ovšem starousedlíci tolik nevnímají. Navíc se tato oblast potýká s vysokou nezaměstnaností. Jedinou šancí v této lokalitě je turismus, ale ani ten nemá v CHKO na růžích ustláno.

Ale nejela jsem tam obdivovat krásy přírody, ani zvelebování nemovitostí - nýbrž hájit svou profesi. Sraz jsme tudíž měli v místní herně. Aktivisté by řekli v "zaplivané herně". Já jsem pochopitelně nic takového neočekávala, ale představovala jsem si útulný, čistý podnik provinčního charakteru. Ale musím říct, že mi jako naturalizované a nafrněné Pražandě, spadla čelist! Vešla jsem na zahrádku s krytým sezením v záplavě květin a vodotryskem - vše citlivě sladěné s původní architekturou budovy. Ani interiér podniku ničím nepřipomínal hernu, jak ji znám. Jen příjemný podnik k posezení. Kasínová část byla oddělena a v podstatě skryta. Na každém detailu bylo patrno, s jakým nadšením majitel podnik budoval. S tím vším korespondovala i velice přátelská a vřelá atmosféra mezi podnikatelem a jeho zaměstnanci. Naštěstí bylo natolik málo času, že jsem nestihla začít závidět, ale jen jsem s úžasem obdivovala... krásy jedné herny.

Ale ten den nebylo překvapením zdaleka konec. Zúčastnila jsem se jako zástupce zaměstnanců heren mnoha podobných debat po celé republice. Ve všech městech byly organizovány aktivisty nebo opozičními zastupiteli - tedy takzvanými odpůrci hazardu. V Jeseníku tuto akci však pořádali zastánci rozumné a adresné regulace. Než se tato skutečnost vyjasnila, byla příčinou mírného jiskření mezi panem místostarostou Halasem a zástupci Synotu. Ono není divu - Jeseník byl snad prvním místem, kde se provozovatelům a zaměstnancům loterních společností nikdo nepokoušel nasazovat psí hlavu. Snad jen hlavní host MUDr. Petr Jeřábek, Ph.D. na nás pohlížel poněkud s despektem. Osobně mi ho bylo chvílemi líto. Evidentně si dal s přípravou přednášky velkou práci, ale netušil, že ji bude dělat skutečným odborníkům z oboru, jakými jsou pánové M.Valenta, Mikoška či Ing. Vrzáň. A bylo dobře, že nebyl přítomen pan doktor Kasal - ten by se z náhledu do historie hazardních her zcela jistě smíchy potrhal. Zato pokud okrajově hovořil o zkušenostech s patologickými hráči ze své lékařské praxe, byly tyto části přednášky podnětné a poutavé. Škoda, že toto téma nebylo nosné.

Překvapivé bylo i chování vrchního zakazovače Matěje Hollana. Usazen v první řadě po celou dobu trvání debaty pilně datloval svou nejnovější filipiku proti neposlušným zastupitelstvům některých měst kteří neskáčou, jak on píská, a tvářil se, že tam vlastně ani není. Jen na přímou otázku pana Valenty - jestli si pan Hollan uvědomuje, že vznik černých heren a provoz tzv. kvízomatů je přímým důsledkem jeho politické práce a kolik stojí daňové poplatníky policejní zásahy proti nelegálům, odpověděl, že žádnou černou hernu neotevřel a je mu to jedno. Druhý významný brněnský aktivista Martin Freund se sice debaty aktivně účastnil, ale nebyl zrovna v nejlepší formě, takže s ním nebyla žádná legrace. Umí být kousavější...

Nejpříjemnějším překvapením byl závěrečný příslib konstruktivní spolupráce mezi místními provozovateli zastoupenými panem Chytilem, sdružením Spelos a zastupiteli. Z toho plyne poučení, že tam, kde je dobrá vůle a ochota se podívat na problematiku i ze zorného úhlu oponentů a hodnotit situaci bez hysterie, je vždy naděje na konsenzus. A držím palce kolegům v Jeseníku, aby vše klaplo.

Douška.
Ale ještě jedno překvapení mě čekalo na cestě zpět do Prahy. Posledním vlakem z Jeseníku se mnou jeli i brněnští aktivisté - vyzbrojeni lahváči. Že volební lídr aktivistů netuší, že obtěžování okolí hlasitými telefonáty patří k vrcholům bezohlednosti je jedna věc - naštěstí se v horách signál často ztrácel. Ale že pánové opustí své místo a zanechají po sobě odpadky a prázdné láhve rozházené po sedačkách...to už je docela na pováženou. Od mravokárců a ochránců životního prostředí bych podobné chování doopravdy nečekala.

Autor: Jarmila Novotná | pátek 29.8.2014 22:03 | karma článku: 10.81 | přečteno: 591x

Další články blogera

Tato rubrika neobsahuje žádné články...

Další články z rubriky Ostatní

Tomáš Králíček

Babiš je ještě nebezpečnější než Zeman, říká v knize Martin M. Šimečka

Stav, do kterého se dostala česká žurnalistika, je tou nejhorší zprávou o české společnosti, říká v knize Jsme jako oni novinář a spisovatel M. M. Šimečka. Odpovídá ale i na další témata o české a slovenské politice a společnosti.

20.6.2019 v 8:55 | Karma článku: 6.53 | Přečteno: 129 | Diskuse

Jiřina Poláková

Deprese? – starejte se o piraně.

Žiji v mužském světě – pracuji v mladém mužském kolektivu, doma na mě vždy čeká manžel, tři synové v pubertě a pes je kupodivu taky samec.

20.6.2019 v 7:34 | Karma článku: 10.96 | Přečteno: 138 | Diskuse

Jakub Beznoska

Nedělní demonstrace

Neděle se kvapem blíží a s ní i největší demonstrace v ČR v novodobých dějinách. Už zase. Organizátoři očekávají až 200 000 lidí. Kolik z nich bude opravdových demonstrantů, těžko odhadovat..

20.6.2019 v 5:49 | Karma článku: 33.58 | Přečteno: 762 | Diskuse

David Vlk

Tuhle zem už nám zase ukradli.

Tenhle stát už totiž nepatří malým obyčejným lidem. On je tenhle stát totiž asi už zase jen "Jejich."

19.6.2019 v 15:19 | Karma článku: 41.55 | Přečteno: 2015 | Diskuse

Beata Krusic

Spravedlivý údiv soudce Zelenky - ( kauza DR)

Aneb - divit by se konečně měla začít i česká veřejnost. Přesněji ti, kteří neustále vedou nemístné a urážlivé komentáře směrem k osobě MUDr. Davida Ratha.

19.6.2019 v 14:02 | Karma článku: 19.95 | Přečteno: 684 | Diskuse
Počet článků 24 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 629
Jarmila Novotná

Najdete na iDNES.cz