Virtuální setkání anonymní dámy s férovým pánem.

22. 11. 2013 6:57:49
Před jedenácti lety jsem žila na Ostravsku, tehdy jsem ovdověla a marně sháněla práci. Starší dvě děvčata právě končila střední školu, syn se na ni chystal a nejmenší holčička měla dva roky. Kvůli hlídání nejmladší jsem hledala práci ve večerních a nočních hodinách. Téměř po roce hledání mi byla nabídnuta práce v začínající pražské herně. Překypovala jsem všemi možnými pocity, ale nadšení v tom určitě žádné nebylo. Musím přiznat, že jsem sama měla vůči hernám předsudky, přestože jsem v žádné nikdy nebyla. Ale věčně blikající a brblající bedny vyskytující se téměř v každé hospodě, mi silně lezly na nervy. Skoro stejně, jako nadšené žvásty hráčů o tom, kolik právě vyhráli a jak "fikaně" to provedli nebo naopak litanie, jak jsou sami "blbí", či jak jsou "utažené" automaty. Ale byla to práce. Jediná, kterou mi kdo nabídl a souhlasila jsem, že to tedy na půl roku vezmu. Mezitím se snad najde něco jiného...

Jenže pak jsem poznala, že jsem doopravdy trpěla pouze předsudky, které byly způsobeny neznalostí prostředí. Setkávání se s lidmi, kteří se přišli pobavit, odreagovat nebo vypovídat mě začalo bavit, do práce jsem se po volnu těšila. A proto jsem u ní zůstala a dokonce jsem na ni hrdá! Pak se začali objevovat ONI! Fronta Aktivního Otravného Dobra.


Zpočátku mi byli k smíchu. Říkala jsem si:

  1. ekonomika obcí a peníze jsou vždy až na prvním místě
  2. těmto demagogickým a nepravdivým provoláním nikdo přeci neuvěří
  3. počet heren v okolí se naopak zvyšoval (sice rostla konkurence, ale ta mívá zpravidla pozitivní účinky)

Ztráty zaměstnání jsem se tudíž nebála.


Jenže jsem se zatraceně mýlila! Šiřitelé všeobecného blaha získali na svou stranu napřed sdělovací prostředky a velice rychle i některé politiky, ztrácející svůj vliv, kteří s radostí naskočili do aktivisty rozjetého rychlíku. Co na tom, že to byli často ti stejní funkcionáři, kteří rozrůstání počtu legálních heren v obcích nejen nebránili, ale přímo či nepřímo podporovali, mnohdy je sami provozovali? Ale teď se z nich stali přes noc zarputilí bojovníci proti "hazardu". Pohádky o tom, že obce neměly možnost na svém území počet heren a kasin v minulosti regulovat si mohou nechat pro média. A to už úplně pomíjím záhadu, proč si tito aktivisté vzali na paškál a neúnavně kriminalizují pouze jedno jediné odvětví loterijního průmyslu - tedy herny a kasina. Proč jim nevadí on-line sázky, číselné loterie, kurzovní sázení? O zahraničních kasinech na internetu ani nemluvě... A co jim je po nějakých zaměstnancích, kteří ztratí práci? Však to není jejich starost!


Když jsem zjistila, že legrace už přestala, aktivisté zacházejí do extrémů, přijatelná regulace (tedy adresná, důvodná a transparentní) se změnila v mnoha případech ve snahy o totální likvidaci bez přechodného období, během kterého by si mohli zaměstnanci najít jinou práci a provozovatelé heren měli čas se vypořádat se svými závazky...bylo už skoro pozdě. A nebo naopak - nejvyšší čas se ozvat a pokusit se říct svůj názor. A nejen můj! Ale i dalších kolegů, přímých šéfů i našich hostů.
Tak bylo založeno občanské sdružení Svobodná volba. Na počátku jsme byli tři: moje dlouholetá kamarádka a kolegyně Natálie, náš hyperaktivní šéf Tomáš a já. Brzy se přidalo i několik známých a kolegů z celé republiky. (Nyní máme 621 registrovaných členů.) A od srpna jsme začali v rámci sdružení vyvíjet činnost. Nebo se o to alespoň pokoušet. Profesionální aktivisté se nám sice pošklebují, jak krásně to neumíme, ale ať si poslouží. Fakt se to teprve učíme.


Jenže čím dále pronikáme do tajů jejich aktivistických taktik, tím více jsme zděšeni z toho, jaké praktiky používají. Rozbor novopečeného ekonoma o vlivu heren na pokles HDP by byl dříve úsměvný. Dnes už jej bereme vážně. Za vše zlé, co se v této zemi poslední dobou stalo, mohou automaty! (?) Nějak se mi při čtení článku pana Hollana vybavilo Německo ve 30.letech minulého stolet. Proč by se měl autor vůbec zabývat takovou maličkostí, že HDP vlastně ani neklesá? - Viz první odkaz.


Mnohem víc mě však znepokojuje unfair článek pana Ondřeje Fér na stránkách 7bezhzardu.com s děsivým titulkem: Napadli těhotnou ženu. Myslíte, že se zastaví právě před vámi?


Tato skupina aktivistů se snaží prosadit v Praze 7 referendum o plošném zákazu heren. Na to mají v demokratické zemi právo. Ale nejsem si jistá, zda-li mají právo občany zastrašovat a dezinformovat smyšlenými nebo přibarvenými historkami. A předem tímto způsobem případný výsledek hlasování ovlivňovat. -Viz druhý odkaz. Každý, ať si udělá o příběhu úsudek sám. Ale pohled na oheň přes prkennou podlahu v Praze 7, vstřícná ale bezmocná policie a naprosto absentující popis způsobu ohrožovaní oné těhotné ženy mě opravdu zaráží. Jelikož článek se týká lokality, kterou dobře znám, požádala jsem autorova, aby konkretizoval hernu, ve které se obchoduje s drogami a aby si odpověď dobře rozmyslel. Byla bych si ráda tuto informaci prověřila sama. Ono totiž šíření pomluv a poplašných zpráv stále ještě není zákonné. A dávání zvýšené koncentrace drogově závislých osob do přímé souvislosti s existencí heren v příslušné lokalitě je minimálně zcestné. Zdaleka nejvíc narkomanů se potlouká kolem všech nádraží. Proč tedy aktivisté neusilují o jejich zrušení? Cestující by mohli do vlaků a autobusů klidně naskakovat za jízdy.

Odpovědi jsem se nedočkala. Zato útoku tzv. na férovku ano - Viz třetí odkaz. Překrucování výroků a faktů, vytrhávání vět a příspěvků z kontextu, fabulace... to jde panu Ondřeji Fér výborně. Docela jsme byli mile překvapeni jeho vynalézavostí. Férově mu ovšem musím poděkovat za upozornění na pravopisnou chybu. Té jsem si doopravdy nevšimla! Co však nechápu: proč jsem férovým pánem označována za "anonymní dámu", když tak důkladně "prošmejdil" naše stránky, kde zákonitě musel najít mé jméno, privátní adresu i soukromé telefonní číslo. Jak přišel na existenci anonymní dámy, která se schovává za o.s. Svobodná volba?
Nakonec je docela dobře, že jsem se s panem Fér setkala jen virtuálně. Při osobním kontaktu by se z anonymní dámy mohla snadno stát velmi konkrétní pavlačová štěkna.


Odkazy:

  1. Matěj Hollan o HDP http://respekt.ihned.cz/externi-hlasy/c1-61268400-jaky-je-vliv-hazardu-na-propad-hdp
  2. Odstrašující příběh z Prahy 7 http://7bezhazardu.com/2013/11/19/napadli-tehotnou-zenu-myslite-ze-se-
  3. Férové hodnocení o.s. S.V. http://7bezhazardu.com/2013/11/21/jestli-se-do-nas-budete-strefovat-tak/
Autor: Jarmila Novotná | pátek 22.11.2013 6:57 | karma článku: 13.54 | přečteno: 990x

Další články blogera

Tato rubrika neobsahuje žádné články...

Další články z rubriky Ostatní

Tomáš Králíček

Babiš je ještě nebezpečnější než Zeman, říká v knize Martin M. Šimečka

Stav, do kterého se dostala česká žurnalistika, je tou nejhorší zprávou o české společnosti, říká v knize Jsme jako oni novinář a spisovatel M. M. Šimečka. Odpovídá ale i na další témata o české a slovenské politice a společnosti.

20.6.2019 v 8:55 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 67 | Diskuse

Jiřina Poláková

Deprese? – starejte se o piraně.

Žiji v mužském světě – pracuji v mladém mužském kolektivu, doma na mě vždy čeká manžel, tři synové v pubertě a pes je kupodivu taky samec.

20.6.2019 v 7:34 | Karma článku: 10.46 | Přečteno: 123 | Diskuse

Jakub Beznoska

Nedělní demonstrace

Neděle se kvapem blíží a s ní i největší demonstrace v ČR v novodobých dějinách. Už zase. Organizátoři očekávají až 200 000 lidí. Kolik z nich bude opravdových demonstrantů, těžko odhadovat..

20.6.2019 v 5:49 | Karma článku: 32.84 | Přečteno: 732 | Diskuse

David Vlk

Tuhle zem už nám zase ukradli.

Tenhle stát už totiž nepatří malým obyčejným lidem. On je tenhle stát totiž asi už zase jen "Jejich."

19.6.2019 v 15:19 | Karma článku: 41.40 | Přečteno: 1986 | Diskuse

Beata Krusic

Spravedlivý údiv soudce Zelenky - ( kauza DR)

Aneb - divit by se konečně měla začít i česká veřejnost. Přesněji ti, kteří neustále vedou nemístné a urážlivé komentáře směrem k osobě MUDr. Davida Ratha.

19.6.2019 v 14:02 | Karma článku: 19.55 | Přečteno: 676 | Diskuse
Počet článků 24 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 629
Jarmila Novotná

Najdete na iDNES.cz